Photo by Anh Nguyen

Ograniczenie cukru

Z wielu źródeł można usłyszeć, że cukier szkodzi. Mówi się nawet, że cukier to „biała śmierć”. Czy rzeczywiście jest on tak szkodliwy i powinno się go jak najbardziej ograniczać?

Prawdą jest, iż cukier występuje w znaczniej większości produktów, które spożywamy na co dzień. Nie tylko jest on wykorzystywany przez nas do słodzenia herbaty czy spożywamy go w słodyczach, a może występować w takich produktach jak na przykład napoje, pieczywo, jogurty, czy różnego rodzaju sosy. Absolutnie nie jest wymagane całkowite ograniczenie cukry, gdyż byłoby to ogromną trudnością, jednakże warto ograniczać cukier, chociażby poprzez zaprzestanie słodzenia herbaty. Cukier ma co prawda swoją ważną rolę w organizmie, ponieważ zapewnia nam bardzo potrzebną glukozę, natomiast spożywany w nadmiarze może spowodować bardzo nieprzyjemne skutki w naszym organizmie, na przykład tycie.

Jak można ograniczać cukier?

Ograniczanie cukru wcale nie jest takie trudne, jakie mogłoby się wydawać. Oczywiście na początku nasuwa się ograniczenie spożywania słodyczy czy też zaprzestanie słodzenia herbaty i kawy, jednakże są też inne bardzo proste sposoby, które umożliwiają ograniczanie spożywania cukru. Można na przykład zastąpić niektóre kupowane produkty własnoręcznie zrobionymi odpowiednikami. Na przykład zamiast kupionych słodzonych jogurtów, można kupować jogurty naturalne i wrzucać do nich świeże owoce lub nawet i sam jogurt zrobić samemu w domu.

Zamiast kupowanych dżemów, keczupów, sosów i innych podobnych produktów, również można je przygotowywać samodzielnie. Będą one nie tylko ograniczały spożywanie cukru, ale i będą także zdrowsze dla nas pod względem niezawierania sztucznych konserwantów. Zamiast używać cukru do słodzenia ciast przygotowywanych we własnej kuchni, można zastępować cukier przyprawami, na przykład cynamonem czy kardamonem. Podczas gdy najdzie chęć na zjedzenie czegoś słodkiego, zamiast batonów, żelków, czy też innych podobnych słodyczy, można zjeść na przykład owoce, a zamiast picia słodzonych napojów, można wypić na przykład wodę z cytryną i miętą lub wodę z dodatkiem mrożonych, lub świeżych owoców.

Leave a Reply