brown and black beads on white ceramic plate

Podwieczorek – co jeść?

Nie każdego dnia pamięta się o tym małym posiłku, częściej przyrządza go w weekendy, jednak podwieczorek to zazwyczaj słodkie wspomnienie dzieciństwa, kiedy mama lub babcia przygotowywała galaretkę z owocami, budyń, kisiel. Wracając do tego, można je przygotować lub sięgnąć po coś innego. Co jeść na podwieczorek? To zależy od tego, na co akurat ma się chęć.


Słodki deser

Wśród wszelkich dostępnych słodyczy łatwo znaleźć produkty, z których przygotuje się smaczny podwieczorek. Poza wspomnianymi i znanymi z lat dzieciństwa budyniami, kisielami i galaretkami jako podwieczorek zjeść można także przygotowane własnoręcznie amerykańskie naleśniki – pancake’i. Nie ma bowiem reguły, która mówiłaby, że są one przeznaczone tylko na słodkie śniadanie w leniwy dzień.

Jako podwieczorek sprawdzi się także przygotowane w domu ciasto z gałką lodów. Jeżeli chce się jednak zadbać o to, by w podwieczorku znalazły się wartości odżywcze i coś zdrowego, warto przygotować sałatkę z owoców. Wystarczą te ulubione: jabłka, banany, brzoskwinie, maliny, truskawki i odrobina miodu, by już mieć nie tylko coś słodkiego, ale i pożywnego.

W wersji fit

Zdając sobie sprawę z tego, ile cukru dodanego znajduje się w produktach, które się gotuje, i wiedząc, że to właśnie cukier sprawia, że w krajach rozwiniętych tak wielkie stało się zjawisko otyłości, warto wypróbować przepis na podwieczorek, który nie będzie zawierał zbyt wielu cukrów prostych, ale w wersji fit i tak przyniesie ze sobą niesamowity smak.

Warto przygotować lżejszą wersję znanych ciast i ciasteczek, które z czystym sercem będzie można dać do zjedzenia także dzieciom. W ten sposób można przygotować na przykład znane ze sklepowych półek batony – na Instagramie znaleźć można sporo inspiracji na przykład batonem Snickers czy Bounty, które można przygotować w domowych warunkach w zdrowszej wersji.

Także wspomniany budyń, który kojarzy się z przedszkolem można przygotować samemu od podstaw – potrzebne składniki zapewne znajdują się w kuchni – i podawać z ulubionymi dodatkami, na przykład domowym syropem malinowym.

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne

Człowiek nie może żyć bez pożywienia. Owszem, jest w stanie przetrwać restrykcyjne diety i głodówki, jednak jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych jest dostarczenie organizmowi pożywienia po to, by miał energię wykonywać podstawowe czynności. By wiedzieć, ile tej energii każdego dnia potrzeba, warto znać wartość dziennego zapotrzebowania energetycznego. Co kryje się pod tą nazwą i co dokładnie oznacza – o tym poniżej.