black grapes

Śliwki – przepisy

Śliwki to pyszne i zdrowe owoce. Warto wykorzystać je w kuchni, aby skomponować potrawy o wybornym smaku. Śliwki nie tylko regulują trawienie, ale nawet poprawiają humor. Na samą myśl o pysznych śliweczkach człowiekowi robi się cieplej na duszy, a jeszcze milej czujemy się przed talerzem pełnym pierogów. Oczywiście to nie jedyna potrawa, jaką wykonamy z tymi wspaniałymi owocami.


Co można zrobić ze śliwek?

Pierwsze, co przychodzi do głowy, to dżem. Konfitura śliwkowa świetnie pasuje jako nadzienie do naleśników, pierogów, czy ciast. Do wykonania potrzebujesz dojrzałych śliwek. Należy je umyć, osuszyć, usunąć pestki a następnie przełożyć do rondla. Najlepiej smażyć je długo, na małym ogniu. Kiedy się zagotują, trzeba je często mieszać. Kwadrans przed końcem gotowania należy dodać cukier. Gorące śliwki przekładamy do wyparzonych słoiczków, które od razu mocno zakręcamy. Powidła śliwkowe nadają się nie tylko jako nadzienie do naleśników, ale również można ich użyć do ciast takich jak choćby placek czeski.

Miłośnikom aromatycznych nalewek z pewnością zasmakuje nalewka śliwkowa. Do przygotowania potrzebujemy kilogram śliwek węgierek, 1 litr spirytusu, 0,75 l wódki, szczyptę kwasu cytrynowego, 80 dag cukru oraz odrobinę wody. Po usunięciu pestek, należy pokroić śliwki na małe kawałki w wsypać do gąsiorka. W oddzielnym naczyniu mieszamy spirytus z wódką, który potem wlewamy do śliwek. Tak przygotowaną mieszankę należy szczelnie zakorkować i wystawić na działanie promieni słonecznych przez dwa miesiące. Po tym czasie należy wycisnąć sok do innego naczynia. Aby przygotować sok, trzeba podgrzać go w garnku, dolać wody, wsypać cukru i gotować do wrzenia. Potem należy oczyścić sok z piany, dodać kwasku cytrynowego. Gotową nalewkę powinno się przelać do butelek i przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Na obiad dobrze sprawdzą się knedle ze śliwkami. Należy obrać i ugotować pół kilo ziemniaków, które po ostudzeniu przegnieciemy przez praskę. Następnie dodajemy około 100 g mąki, jedno jajko i połączyć składniki, aż powstanie nam jednolite ciasto. Wykonujemy z niego kulki, do środka wpychamy połówkę śliweczki. Przygotowane knedle gotujemy w gorącej wodzie, do czasu, aż kulki wypłyną na powierzchnię.