blue stone on white surface

Szafir właściwości

Szafir wykazuje właściwości, które pomagają przy niektórych dolegliwościach. Najczęściej jest to łagodzenie ich objawów lub skutków.
Pomaga między w prawidłowej pracy serca, obniża podwyższone ciśnienie krwi. Według wielu wspomaga również organizm w walce z wieloma chorobami na tle sercowym. Ma dobroczynny wpływ na sen, zarówno jeśli chodzi o zaśnięcie jak i nocne budzenie się – niespokojny sen. Poprawia także stan skóry, wspomagając zanik opuchlizn i niwelując problemy skórne.


Obecność szafiru wspomaga również organizm podczas stanu gorączkowego, przeziębienia i stanu zapalnego. Łagodzi on ich wszelkie objawy.

Szafir magiczne właściwości w historii

Szafiry to jedne z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych na świecie. I nie chodzi tylko o ich piękną głęboką, błękitną barwę, choć miała ona wpływ na to.
Błękit oznaczał między innymi wiarę, dobro, był symbolem Jowisza, czyli głównego bóstwa panteonu rzymskiego, bogactwa, szczęścia. Nie dziwne więc, że taki kamień szlachetny znalazł w późniejszej historii swoje miejsce w insygniach królewskich zarówno brytyjskich jak i carskiej Rosji.

Jednak zanim tam trafił do królewskich koron znany być już wcześniej. Już w Starożytnej Persji był znany i powszechnie ceniony jako kamień wiecznej nieśmiertelności i wiecznej młodości. W XIII wieku został zaś przez papieża uznany za kamień chroniący przed złym wpływem lub złymi siłami. Dlatego wydał dekret, który nakazywał wszystkim biskupom noszenie szafiru. Kilkaset później na podstawie tego dekretu został wydany kolejny. Ówczesny papież ustanowił szafir kamieniem przynależnym do kardynałów.
Jak widać szafir miał bardzo duże znaczenie w historii.

Szafir właściwości fizyczne

Nie można jednak zapomnieć, że wszystko zaczęło się od jego właściwości fizycznych. Twardość jest jednak tylko jednym z nich. Inną ciekawą właściwością jest bardzo szeroka paleta barw, na jakie zabarwiony może być ten kamień. Oczywiście najbardziej powszechnym skojarzeniem jest chabrowy lub ciemnobłękitny kolor szafiru. Naturalnie występują jednak kolory pomarańczu, czerwieni, czarne, zielone, jasno różowe i purpurowe.