red green and yellow chili peppers and green chili peppers

Zdrowa dieta- czyli jaka?

Zdrowa dieta to taka, która zaspokaja nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energetyczne. Skąd jednak wiedzieć, co jeść, a czego nie? To, co i jak jemy wpływa na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie, dlatego tak ważne jest, by odżywiać się zdrowo.

Podstawowa zasada głosi, że wszystko jest dla ludzi. Oczywiście dotyczy to jedzenia w rozsądnych ilościach. Mamy różne zapotrzebowanie kaloryczne, przykładowo osoba, która regularnie ćwiczy, powinna dostarczać organizmowi więcej kalorii niż ktoś, kto mało się rusza. Istnieją różne rodzaje diet, odchudzająca, dla ciężko pracujących fizycznie czy dieta dla przeciętnego człowieka, który chce po prostu utrzymać stałą wagę i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Ogólne zasady są jednak podobne. Powinniśmy pić minimum 1, 5 litra płynów dziennie. najlepsza jest czysta woda, raczej powinno się unikać napojów gazowanych i słodzonych. Dobre dla zdrowia jest także regularne spożywanie pięciu posiłków. Głodzenie się nam nie służy, ponieważ gorzej się czujemy i przez to częściej wcinamy tzw. puste kalorie. W zdrowej diecie powinno się także znaleźć śniadanie. Nie powinniśmy też spożywać dużych ilości cukru. Jest on zawarty nie tylko w słodyczach, ale także wielu innych produktach. Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, zwłaszcza z upraw ekologicznych będzie dla nas dobre. Dobrze jest także jeść pełnoziarniste produkty zbożowe.

Do produktów, których należy unikać należą słone i słodkie przekąski a także mięso, zwłaszcza czerwone. Niewskazane jest także picie alkoholu i palenie papierosów. Z alkoholu najlepiej jest zrezygnować całkowicie lub pić tylko przy wyjątkowych okazjach. Niezdrowe są także fast foody, które wprawdzie zaspokajają apetyt, lecz nie dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych. Podobnie jest z tłustymi potrawami. Oprócz tego zwróćmy uwagę, by jeść spokojnie.

Nie musimy stosować specjalnych diet, by nasz sposób odżywiania był zdrowy. Ważne, by dopasować dietę do swoich potrzeb oraz aktywności, tak by jednocześnie dostarczać organizmowi potrzebnych składników i by jedzenie nam smakowało.

Leave a Reply