cooked food

Zdrowe odżywianie – jak zacząć?

Wielu osobom zdrowe odżywianie kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami, na przykład rezygnacją ze swoich ulubionych posiłków czy napojów, czy też jedzeniem samych zdrowych rzeczy, na przykład samych owoców i warzyw. Prawdą jest jednak, iż można odżywiać się zdrowo, wcale nie odmawiając sobie pysznych dań i deserów, ani nawet nie jedząc tylko i wyłącznie warzyw i owoców.

Owszem, można takie diety stosować, aczkolwiek wcale nie będzie to najlepsze rozwiązanie. Przede wszystkim powinniśmy robić to, co sprawia nam przyjemność, prawda? Dlaczego więc mamy przestać jeść swoje ulubione potrawy czy na siłę jeść tylko rośliny? Zdrowe odżywianie nie na tym polega.

Zastanawiać by się tutaj można było, jak zacząć zdrowe odżywianie. Nie ma tutaj nic trudnego. Otóż by zdrowo się odżywiać, wystarczy ograniczyć niezdrowe jedzenie, ale warto podkreślić tutaj „ograniczyć”, niekoniecznie trzeba z niego w pełni rezygnować, chyba że takie polecenie dostaliśmy od lekarza, wtedy jest to całkiem inna sprawa, zazwyczaj jednak ograniczenie wystarcza.

Dodatkowo warto spojrzeć na piramidę pokarmową i uświadomić sobie, które produkty są dla nas najzdrowsze, a które najmniej zdrowe. Logicznym jest więc, by jeść najwięcej tych najzdrowszych produktów, a ograniczać te mniej zdrowe. Nie chodzi tu jednak o to, by jeść tylko zdrowe produkty, a zrezygnować z tych najmniej zdrowych. Otóż wszystkie produkty powinniśmy spożywać w rozsądnych porcjach, gdyż każde z nich mają dla nas odpowiednie składniki.

Zdrowe odżywianie wcale nie jest takie trudne, jakie mogłoby się wydawać. Do wspomnianych już wcześniej rad warto dodać również zasadę picia wody. Bardzo dobrze pić regularnie wodę, by absolutnie nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest wypijanie na przykład szklanki wody codziennie rano lub też zastępowanie wodą jakiegoś słodkiego napoju, który mamy w zwyczaju pijać często. Dodatkowo poza zdrowym odżywianiem warto także zadbać o aktywny tryb życia, co nie oznacza jednak, iż mamy stawać się najlepszymi sportowcami. Wystarczy na przykład wykonywać bardzo proste ćwiczenia, takie jak chodzenie po schodach zamiast jazdy windą, czy też wybranie roweru zamiast samochodu.

Leave a Reply