vegetable salad on brown ceramic bowl

Czym zastąpić produkty mleczne?

Nie każdy może spożywać nabiał. Produkty takie jak jogurty, maślanki, mleko czy sery są smaczne, ale niestety ze względów zdrowotnych często nie mogą być spożywane. Nabiał jest obecny w wielu popularnych produktach, które spożywa człowiek. Dlatego właśnie pojawia się przekonanie, iż jego wykluczenie z diety to duże wyzwanie. Na szczęście można to zrobić bez katowania organizmu.

Kiedy trzeba wyeliminować nabiał z diety?

Najczęściej taka konieczność pojawia się wówczas, gdy pojawia się nadwrażliwość pokarmowa albo nietolerancja laktozy. Objawy takiego stanu rzeczy to najczęściej wysypka, zaburzenia snu, migrena, dolegliwości układu pokarmowego. Wszystkie te objawy są bardzo nieprzyjemne, a więc w końcu człowiek decyduje się na rezygnację ze spożywania produktów zawierających nabiał.

Czym zastąpić produkty mleczne?

Oto lista, która pomoże ci w wyborze zamienników produktów mlecznych:

  • Mleko – można je zastąpić napojami pochodzenia roślinnego, takimi jak napój ryżowy, sojowy, kokosowy albo migdałowy. Wybór jest spory, każdy może znaleźć coś co będzie mu smakować. Smak tego typu napojów oczywiście różni się od smaku mleka, jednak można się do tego przyzwyczaić i polubić.
  • Śmietana – można ją zastąpić gęstym mlekiem kokosowym. Bez śmietany wielu z nas nie wyobraża sobie przygotowywania posiłków. Jest przecież potrzebna jako dodatek do zup czy sałatek. Gęste mleko kokosowe świetnie sprawdzi się jako jej bezpieczny i smaczny zamiennik.
  • Kefir i jogurt – produkty na bazie mleka sojowego albo kokosowego.
  • Masło – margaryna pochodzenia roślinnego, oleje roślinne – masło gości w jadłospisie większości z nas niemal codziennie. Można je jednak zastąpić w prosty sposób wyżej wymienionymi produktami. Również doskonale sprawdzą się jako smarowidło na pieczywo albo do smażenia na patelni.
  • Ser – sery wegańskie, bezmleczne – w tej kwestii nie powinno być problemu. Producenci produktów tego typu wiedzą, iż nie każdy może spożywać tradycyjny ser. Dlatego właśnie w większości sklepów można znaleźć taki ser, który jest bezpieczny dla takich osób.

Osoby, które są zmuszone do eliminacji produktów mlecznych w diecie, mogą być narażone na niedobory wapnia. Aby temu zapobiec, należy spożywać określone produkty, takie jak soja, ziarna amarantusa, orzechy laskowe, migdały, żółtko jaja, suszone morele czy jarmuż. Zadbanie o tę kwestię jest bardzo ważne, aby aktywacja niektórych enzymów, przekazywanie impulsów nerwowych czy kurczliwość mięśni były możliwe.

Podsumowanie

Rezygnacja z produktów mlecznych jest często konieczna, ale nie musi być trudna. Na początku stosowania nowej diety może być ciężko, jednak dzięki szerokiej ofercie produktów spożywczych bez białka, łatwo przyzwyczaić się do nowych nawyków.