tray of food on white surface

Zasady zbilansowanej diety

Dbanie o prawidłową dietę, regularną aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia jest bardzo ważne. Dzięki takiemu działaniu człowiek czuje się lepiej, jest zdrowszy i ma szansę na dłuższe życie. Zbilansowana dieta oznacza zdrowe, regularne posiłki w małych porcjach. Nie można zapominać także o owocach i warzywach, które są organizmowi ludzkiemu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli chcesz poznać kilka najważniejszych zasad zbilansowanej diety, przeczytaj niniejszy artykuł.

Zasady zbilansowanej diety

Dzisiejsze tempo życia jest szybkie i wymagające. W natłoku obowiązków zawodowych i prywatnych można zapomnieć o zdrowej diecie. Dlatego właśnie warto zapoznać się z prostą listą, dzięki której już zawsze będziesz pamiętać, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta:

  1. 5 porcji owoców i warzyw każdego dnia – niech będą do różnorodne owoce i warzywa, ale 5 porcji to złota zasada zdrowej diety.
  2. Błonnik – musi być spożywany codziennie, dlatego wybieraj takie produkty, które są w niego bogate.
  3. Spożywaj białko, znajdziesz je w produktach takich jak mięso, ryby, jajka czy rośliny strączkowe.
  4. Najlepsze oleje to te nienasycone.
  5. Zadbaj o nawodnienie – codziennie należy spożywać taką ilość płynów, która odpowiada zawartości 8 szklanek o pojemności 250 ml. Pamiętaj jednak, iż ich część znajduje się już w pokarmach, które spożywasz.
  6. Wyeliminuj albo ogranicz: czerwone mięso, cukier, przetworzoną żywność.

Już po kilku tygodniach stosowania powyższych zasad, odczujesz pozytywne efekty działania. Jeśli twój codzienny jadłospis znacząco odbiegał od tego, co zostało napisane powyżej, nie spiesz się ze zmianami. Najprościej i najbardziej efektywnie jest przeprowadzać je krok po kroku. Dzięki temu zwiększasz prawdopodobieństwo, iż cały proces będzie skuteczny.

Zdrowa dieta często kojarzy się z niesmacznymi posiłkami i rutyną. Takie posiłki sprawiają, iż człowiek nie ma energii ani chęci do kontynuowania podjętego wysiłku. Dlatego właśnie należy zadbać o różnorodność. Warto zainwestować w dobrą książkę kucharską, dzięki czemu nie grozi nam nuda w kuchni. Zdrowa dieta nie musi być nudna, ale trzeba o to zadbać.

Podsumowanie

Zdrowa, zbilansowana dieta jest istotna, dlatego warto o nią zadbać. Dzięki niej człowiek czuje się lepiej, jest zdrowszy, szczuplejszy a także ma szansę na dłuższe życie i zminimalizowanie ryzyka pojawienia się niektórych chorób. Proces zmiany diety na zbilansowaną nie musi być trudny, warto robić to krok po kroku i pamiętać o zróżnicowaniu posiłków. Po kilku tygodniach na pewno przyzwyczaisz się do nowych nawyków i zauważysz pozytywne efekty wprowadzonych zmian.