Zdrowe odżywianie poprawia naszą kondycję fizyczną oraz pozytywnie wpływa na urodę. Jednak wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych, to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Jak zatem wprowadzić zmiany w codziennym jadłospisie i na co należy szczególnie uważać!
Jak zacząć się zdrowo odżywiać?
Przede wszystkim zmiana nawyków musi odbywać się stopniowo. Jeśli jednego dnia obiecasz sobie, że na przykład od jutra koniec z niezdrowym odżywianiem, to najprawdopodobniej zapału wystarczy Ci zaledwie na kilka dni. Powolne zmiany, małymi krokami są znacznie lepsze niż rzucanie się na przysłowiową głęboką wodę. Na początek powinnaś zrezygnować ze słodyczy sklepowych i słonych przekąsek, takich jak batoniki, chipsy, popcorn, czy słone paluszki lub orzeszki. Zamiast tego sięgnij po domowe specjały: owsiane ciasteczka z miodem są zdrowsze niż batony. A jeśli masz ochotę na coś bardziej konkretnego, możesz przygotować sobie ciasto-murzynka na bazie prawdziwego kakao z polewą z gorzkiej czekolady. Kiedy już będziesz potrafiła obejść się bez sklepowych słodyczy, w kolejnym etapie zrezygnuj ze słodzenia kawy i herbaty. Zrezygnowanie z białego cukru to dobry początek! Na nagłą ochotę na słodycze, dobrym ,, lekarstwem “ może być świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy. Ma mnóstwo witaminy C i zawiera naturalny cukier. Szklanka soku z pomarańczy na pierwsze lub drugie śniadanie, to doskonały pomysł!
Planuj posiłki z wyprzedzeniem – rób menu na każdy dzień tygodnia
Kiedy dokładnie wiesz, co będziesz jadła, możesz bez problemu kupić wcześniej potrzebne produkty spożywcze. Inspiracji szukaj w programach kulinarnych, książkach kucharskich i oczywiście w Internecie! Być może zauważysz, że rozpisywanie jadłospisu i komponowanie codziennego menu jest pracochłonne, ale zobaczysz po upływie jednego tygodnia, że kiedy jesteś zorganizowana, łatwiej Ci przygotowywać posiłki, nie zaprzątasz sobie też głowy, tym co będziesz jeść – to masz już zaplanowane!
Jakie produkty powinny znaleźć się na Twoim stole?
W całotygodniowym jadłospisie uwzględnij produkty białkowe – jaja, tuńczyka lub inne ryby. Nie zapomnij też o nabiale. Prawdziwe masło, jogurt naturalny lub jogurt typu greckiego, obowiązkowo powinny znaleźć się w Twoim menu. Nie rezygnuj z mięsa – indyk lub kurczak w postaci gulaszu lub upieczony w piekarniku jest naprawdę pyszny i dostarczy Ci witaminy B12, która właśnie znajduje się w mięsie. Kiedy wprowadzisz zdrowe nawyki żywieniowe i będziesz ich konsekwentnie przestrzegała, zobaczysz, że racjonalne odżywianie jest znacznie łatwiejsze niż myślałaś! Dla szczególnie zapracowanych pomocna może być dieta pudełkowa – wówczas nawet nie musisz martwić się układaniem menu!