two bowls of oatmeal with fruits

Zdrowe śniadania

Dobre śniadanie, to takie które nie tylko pozostawia długo utrzymujące się uczucie sytości, ale i daje dużo energii na cały, aktywny dzień. Jeśli zastanawiasz się, jak komponować poranne menu, żeby było smaczne i zdrowe, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i weź garść inspiracji dla siebie!

Zdrowe śniadania – coś na ciepło!

Ciepły posiłek jest niezastąpiony szczególnie zimą i jesienią, kiedy musimy się rozgrzać przed wyjściem na mroźnie i chłodne powietrze. Niezastąpione będą w tym wypadku napoje, takie jak herbata, czy kawa. Gdy jesteś wielbicielką kawy, pij ją raczej dopiero po śniadaniu, nie zaś na pusty żołądek. W innym wypadku możesz nabawić się wrzodów żołądka! W Twoim śniadaniowym jadłospisie mogą znaleźć się na przykład jajka, które są cennym źródłem białka i mają niewiele kalorii. Gdy jesz pieczywo, warto przygotować sobie chrupiące grzanki – brak tostera nie jest przeszkodą. Wyłóż pieczywo na suchą patelnię i przysmażaj przez kilka minut raz z jednej, raz z drugiej strony. Na grzankę połóż odrobinę prawdziwego masła. Do śniadania nie zapomni też położyć na talerzu warzyw. Sałata i pomidor, to takie podstawowe warzywa, które smakują większości osób, a ponadto są pełne cennych witamin.

Czy owsianka jest zdrowa?

Jeśli kiedykolwiek słyszałaś, że owsianka jest zdrowa na śniadanie, to musisz wiedzieć, że niestety nie każdemu ona służy. Nie jest aż tak sycąca, jak tradycyjne śniadanie, a ponadto, jeśli miewasz kłopoty z trawieniem, wiedz, że taki posiłek znacznie dłużej zalega w żołądku i jelitach niż na przykład jajka, a nawet pomidory czy pieczywo pszenne. Dla osób, które cierpią na nieszczelność jelit i częste biegunki lub wzdęcia, zaleca się właśnie odstąpienie od wszelkiego rodzaju owsianek i pełnoziarnistego pieczywa na rzecz białego pieczywa pszennego. Wiedz, że jeśli nie masz żadnych nietolerancji, możesz sobie pozwolić na kromkę chleba do śniadania!

Soki i musy owocowe

Na śniadanie możesz wypić szklankę świeżo wyciskanego soku z pomarańczy lub shake bananowy. Oba produkty zawierają sporo cukru, a banany dodatkowo mają też sporą ilość węglowodanów, które zapewnią Ci aktywny start w nowo rozpoczęty dzień. Taki sok lub owocowy mus nie powinien być pity codziennie, właśnie ze względu na dużą zawartość cukrów. Nawet, jeśli jest to fruktoza, ma ona działanie dla naszego organizmu, zbliżone do działania cukru białego. Wówczas apetyt na słodkie rzeczy rośnie, a my w efekcie nie odżywiamy się tak zdrowo, jak byśmy chcieli. Shake lub mus to dobra opcja także na drugie na śniadanie, kiedy odczuwamy spadek energii i senność.