person squeezing lemon

Jak odstawić gluten?

Alergia na gluten lub też jego nietolerancja to coraz powszechniej występujące choroby, których objawy można zmniejszyć lub zniwelować, stosując odpowiednią dietę eliminacyjną, z której wykluczy się produkty zawierające gluten. Jak odstawić gluten? Może się to wydawać trudne do wprowadzenie w życia, jednak jeżeli chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie, należy zastosować się do kilku zasad, by zachować pogodę ducha i wciąż jeść smacznie.

Gdy gluten staje się wrogiem

Gluten to wspólna nazwa dla białek występujących w zbożach, jak przykładowo w pszenicy i w jej odmianach: orkiszu, kamut, durum, jak i w produktach, które wytwarza się ze zbóż. Dodawany jest także do wędlin.

Czasami organizm człowieka nie jest w stanie przetworzyć glutenu, przetrawić go – gluten okazuje się być alergenem, na które układ immunologiczny odpowiada reakcją patologiczną, wykazując pewne objawy. Gdy taka alergia, celiakia lub nietolerancja jest zdiagnozowana, trzeba wykluczyć gluten z diety.

Dieta bezglutenowa – jak wygląda

Dietę bezglutenową należy rozpocząć po konsultacji z lekarzem i po wykonanych badaniach. W tej diecie eliminacyjnej wyklucza się zboża i produkty zbożowe. Podstawą powinny stać się produkty świeże jedzone w 4-5 posiłkach dziennie.
Posiłki powinny być regularne, co około trzy godziny – w tym śniadanie do jednej godziny po przebudzeniu, zaś kolację na dwie, trzy godziny przed zaśnięciem.

Bazę jadłospisu powinny stanowić warzywa uzupełnione o owoce, bezglutenowe kasze, świeże mięso, ryby i jaja. W przypadku pieczywa i deseru warto pokusić się o własne ich wykonanie w wersji bezglutenowej.

Choć na rynku dostępnych jest coraz więcej gotowych produktów bezglutenowych, nie powinny być one jedzone w nadmiarze – jako żywność wysoko przetworzona bywa bardzo uboga w wartości odżywcze.

W przypadku, gdy dieta bezglutenowa ma być bardzo ścisła, dobrze jest, gdy przejdzie na nią cała rodzina, nie tylko osoba chora – podyktowane jest to logistyką, takie rozwiązanie jest lepsze, gdyż można wówczas korzystać z tych samych sztućców do na przykład krojenia chleba czy nabierania makaronu.