person standing on white digital bathroom scale

BMR – co to takiego?

Pod akronimem BMR kryją się angielskie słowa „basal metabolic rate”, które w przekładzie na polski oznaczają „podstawowa przemiana materii” – używa się tu także skrótu PPM. Jest to wskaźnik, który daje odpowiedź na to, ile wynosi podstawowa przemiana – czyli ile kalorii człowiek „spala” w ciągu doby, nie robiąc zupełnie nic wykraczającego poza podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych.

Jak wyliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne

Chcąc dowiedzieć się, ile wynosi PPM, czyli ile trzeba dostarczyć energii, by podtrzymać podstawowe funkcje życiowe. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne różne jest w zależności od człowieka, jego wzrostu, masy ciała i trybu życia, jaki prowadzi. Jest to też zależne od płci.
Dlatego powstały wzory, dzięki którym można to wyliczyć.

Wzór na wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego dla mężczyzn:
BMR = 66 + (13.7 x W) + (5 x H) – (6.8 x A)
Wzór na wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego dla kobiet:
BMR = 655 + (9.6 x W) + (1.7 x H) – (4.7 x A)
gdzie:
W = waga w kilogramach [kg]
H = wzrost w centymetrach [cm]
A = wiek

Znajomość BMR jest bardzo ważna w przypadku osób, które decydują się przejść na dietę odchudzającą – ta powinna dostarczać tyle kalorii, by powstał deficyt kaloryczny (wtedy się chudnie), jednak pod żadnym pozorem ich ilość nie powinna być niższa od dziennego zapotrzebowania energetycznego, grozi to bowiem poważnymi konsekwencjami.

Zwiększenie zapotrzebowania kalorycznego

Istnieje możliwość zwiększenia swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego – w tym celu należy zwiększyć współczynnik aktywności fizycznej.
W zależności od dziennej aktywności fizycznej zmienia się zapotrzebowanie na kalorie.