Photo By Mateus Campos Felipe

Wirtualna asystentka- kim jest, jak nią zostać?

Przeglądając oferty pracy można zetknąć się z hasłem „wirtualna asystentka”.
Kim jest wirtualna asystentka? Co w wchodzi w zakres jej obowiązków i kto może pracować na tym stanowisku?

Wirtualna asystentka

Wirtualna asystentka to osoba, która pracuje zdalnie, przez Internet. Może założyć własną działalność gospodarczą i pracować na pełen etat albo traktować swoją pracę jako dodatkową. Zwykle pomagają niewielkim przedsiębiorstwom w prowadzeniu biznesu, ponieważ jest to dla nich korzystniejsza opcja niż zatrudnienie pracownika, odprowadzanie składek i prowadzenie innych spraw kadrowych. Zazwyczaj asystentki pracują zdalnie na zasadzie umowy o dzieło lub faktury.

Zakres obowiązków wirtualnej asystentki

Wirtualna asystentka może pracować w wielu różnych obszarach. Najczęściej specjalizuje się w kilku z nich. Taka asystentka często zajmuje się sprawami administracyjnymi, takimi jak pilnowanie kalendarza klienta, wprowadzanie danych do systemów i zarządzania skrzynką mailową. Może także rezerwować bilety lotnicze, stoliki w restauracjach, robić zakupy przez internet na potrzeby konkretnej organizacji. Czasem również wirtualne asystentki wspierają działy księgowe oraz rekrutacyjne.
Inny zakres zadań to tworzenie stron internetowych, prowadzenie blogów i przygotowanie strony docelowej na którą trafia potencjalny klient. Asystentka działa także w social media, gdzie planuje i dodaje posty. Wiele z nich zajmuje się także usługami tłumaczeń i copywritingu, bądź prowadzeniem sklepów internetowych. Ogólnie jest to spory zakres, ale by zostać wirtualną asystentką nie trzeba znać się na wszystkim.

Kto może zostać wirtualną asystentką?

W tym zawodzie nie ma ograniczeń. Założenie działalności gospodarczej nie zawsze jest konieczne, ponieważ wiele serwisów umożliwia rozliczanie nawet jeśli nie prowadzimy firmy. Na pracę w zawodzie wirtualnej asystentki często decydują się choćby kobiety w ciąży lub młode mamy, które chcą dorobić do budżetu. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ mimo przerwy w pracy zawodowej nadal doskonalą swoje kompetencje. Wirtualna asystentka często ma spory wpływ na to, ile i w jakich godzinach chce pracować, co może być sporą zaletą dla studentów dziennych.

Kursy, szkolenia

Jak w każdej branży, konieczne jest doskonalenie zawodowe. Wirtualna asystentka może korzystać z doświadczeń wyniesionych z innych miejsc pracy, a także rozwijać się poprzez kursy internetowe. Istnieją dedykowane kursy wirtualnych asystentek, e-booki i książki. Pożądane kompetencje to biegła obsługa komputera, w tym edytorów tekstowych i kalkulacyjnych, podstawowa wiedza na temat marketingu oraz rozmów z klientem i doskonała organizacja pracy.