cooked rice with sliced carrots and green vegetable in clear glass bowl

Czym zastąpić nabiał?

Wykluczenie nabiału z diety jest jedną z najpopularniejszych form diety, w której konieczna jest eliminacja danego produktu z codziennego jadłospisu. U wielu osób w toku licznych badań stwierdza się alergię na białko mleka krowiego, a nadwrażliwość tego typu jest na tyle dokuczliwa i wiąże się z tak wielkim dyskomfortem, że osoby cierpiące na nią decydują się na dietę bez krowiego mleka.

Niestety, często oznacza to również konieczność zrezygnowania z wielu produktów, których składnikiem jest mleko, takich jak twaróg, jogurt naturalny, śmietana, masło czy żółty ser. Konieczność wymyślenia substytutów tych produktów wiąże się nie tylko z alergiami pokarmowymi, ale również z ideologią promowaną przez wegan, a więc rezygnacją z wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego w związku ze złym traktowaniem hodowanych masowo zwierząt.

U niektórych siła ideologii nie jest tak silna, jak siła nowych trendów, w których zamożny przedstawiciel klasy średniej nie powinien jeść mięsa , przez co prezentuje nie tylko swoją świadomość na temat niehumanitarnych warunków zwierząt, ale również to, że stać go na droższą żywność, której producenci gwarantują ekologiczne pochodzenie, brak pestycydów i konserwantów albo brak składników pochodzenia zwierzęcego. Odkąd więc wybuchła moda na weganizm, wielu ludzi zdecydowało się na wyeliminowanie nie tylko mięsa i ryb, ale również jajek i produktów zawierających mleko pochodzenia zwierzęcego ze swojej diety.

Czym zastąpić nabiał? Mleko z powodzeniem może zostać zastąpione przez mleczko kokosowe, migdałowe czy sojowe – smakują doskonale jako dodatek do kawy, napojów i potraw. Zarówno mleko kokosowe i sojowe coraz częściej są wykorzystywane jako baza do produkcji wegańskich jogurtów, a dostęp do jogurtownic sprawia, że można je nawet robić samemu. Odpowiednikiem sera żółtego dla osób, które nie jadają nabiału, może być ser bezmleczny i sery wegańskie, które są w każdym lepiej zaopatrzonym markecie. Z kolei masło zastąpione może zostać przez oleje roślinne, a w ciastach zamiast niego doskonale sprawdzi się awokado.