selective focus photography of tape measure

Jak znaleźć motywację do diety?

Nadwaga należy do chorób cywilizacyjnych, a osoby, które zmagają się z chorobliwą otyłością narażone są na szereg chorób, z pośród których najgroźniejsze są choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby układu oddechowego, problemy ze stawami, a nawet zwyrodnienie kości.

Osoby uzależnione od jedzenia, które spożywają dziennie parokrotność zalecanych kalorii, powinny mieć największą motywację do schudnięcia, ale często tak nie jest. Obniżoną jakość życia osobistego i zawodowego rekompensują sobie śmieciowym jedzeniem i słodyczami, a mechanizmy obronne, które budują od lat powodują, że są w stanie zrzucać odpowiedzialność za swój stan na innych, a decyzję o przejściu na dietę codziennie przekładać na jutro.

Szereg wymówek i wykrętów często kończy się jednak, kiedy gigantyczna nadwaga zaczyna ograniczać w codziennych czynnościach, a wyjście do kina, lot samolotem czy choćby spacer stają się niemal niemożliwe. Umiejętność konfrontacji z własną słabością, przyznanie się do licznych błędów, a także konsultacja z dietetykiem i trenerem, a przede wszystkim wsparcie najbliższych, które nie może, oczywiście, polegać na podrzucaniu niezdrowych przysmaków, mogą zdziałać cuda. O wiele trudniej jest jednak zmotywować się do przejścia na dietę, kiedy nadwaga nie jest aż tak rażąca i alarmująca, ale sprawia, że sami ze sobą nie czujemy się komfortowo i nie czujemy się atrakcyjni.

Osoby z takim problemem często twierdzą, że nie mają czasu na aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie się, ale brzmi to jak usprawiedliwianie samych siebie. Warto pomyśleć o tym, że jest na świecie ludzi sporo ludzi, którzy rzucili nałogi, takie jak narkotyki i alkohol. Jeśli im się udało zrezygnować z takich używek, to o ile łatwiejsze musi być nie tyle zrezygnowanie z jedzenia, ale zmienienia nawyków żywieniowych.

Zdrowe potrawy wcale nie muszą być droższe, a jeśli narzekamy na permanentny brak czasu, warto wprowadzić do kuchni odrobinę logistyki i za jednym razem szykować kilka lekkich potraw na dwa dni z rzędu. Jeśli na co dzień niewiele się ruszamy, znajdźmy aktywność, która sprawia nam radość i dajmy sobie w prezencie nie tylko odrobinę zdrowia, ale i piękniejszą sylwetkę. Motywacją może być chęć podobania się sobie i partnerowi, pragnienie by zmieścić się w wymarzoną kreację czy potrzeba kontroli własnych przyzwyczajeń i nawyków. Wkrótce odkryjemy, że kilka zmian na co dzień mocno wpłynęło na wiele aspektów naszego życia.

Leave a Reply